top of page
  • תמונת הסופר/תNeta Kalush

אז מי באמת מרוויח בשנת 2022 מהבלאק פריידי ומי מפסיד?


יום שישי השחור- יום המזוהה יותר מכל עם יום מכירה המוני, גלובלי של התאגידים הגדולים ביותר, הרווחיים ביותר והמזהמים ביותר. מחסנים עצומים ברחבי אסיה עם פועלים שלעיתים לא הגיעו לגיל בגרות ומועסקים בעבדות מודרנית (90 שעות עבודה בשבוע), עוטפים בכמויות פלסטיק אינסופי ומיותר, בגדים זולים ולא איכותיים שמעולם לא נמדדו ויש סיכוי טוב שלא יתאימו לקונים כי תאכלס הם לא נראים על האישה האמיתית כמו על הדוגמנית באתר-שגם היא עברה כמויות מכובדות של פוטושופ. כל אלו מועברים באינסוף טיסות קרגו לצד השני של העולם. (כל זה בשביל ריגוש רגעי וכי זה זול וכי זה "בלק פרדיי")

הבגדים והחפצים הזולים שברוב הפעמים מתגלים כקנייה לא מוצלחת או ככשלון ברוב המקרים גם אם לא מתאימים לא יוחזרו (כי בכל מקרה הם כל כך זולים- אז למה לטרוח ללכת לדואר שוב?)

בנוסף על זה תקבלי מתנה של הלקאה עצמית איך את לא בסדר שהבגד לא יושב עליך כמו על דוגמנית הפוטושופ ואיך חשבת שזה משהו שיתאים לך ולא הבנת איך זה ישב על הגוף או לא הצלחת לנחש את המגע של הבד שהיה נראה הרבה יותר נעים ומחמיא בתמונה.
עכשיו עם יד הלב!

כמה מהבגדים שקנית און ליין ולא מדדת, את באמת משתמשת בהם היום כי הם יושבים עליך בול כמו בתמונה?

כמה באמת מהבגדים שקנית און ליין או ביום הספציפי הזה- זו הייתה קנייה מדוייקת איכותית ומוצלחת של פריט שבאמת היית צריכה?

כמה מהם החזרת וכמה מהם סתם שוכבים בארון?

כמה מהם את באמת אוהבת?

נכון! זה זול!

אבל אין כזה דבר בגד זול-יש בגד שמישהו אחר שילם עליו את המחיר במקומך!

כל בגד זול שמיוצר במזרח - עולה 19 שעות עבודה בתנאים מחפירים ובשכר רעב של אישה אחרת אי שם במזרח.

כל בגד שאת קונה עולה 2700 ליטר מים לגידול החומר ממנו הוא עשוי לא כולל כל הכימיקלים וצבעים המזהמים (במקרה וקנית כותנה)

כל בגד שאת קונה לוקח לו מאות שנים להתכלות (במקרה שהוא סינטטי או משולב)

כל בגד שאת קונה ולא משתמשת -יתמן באדמה, ייזרק לים או יישרף ויזהם את האוויר.

בלאק פריידי התחיל אולי כרעיון יפה אבל בסופו של דבר הוא מנוע ייצור הרסני ושינוע של צריכה מוגברת עטופה באריזות מזהמות, על ידי התאגידים הדורסניים ביותר בתחום האופנה ובכלל, אלו שגם מזהמים את הנחלים בארצות המזרח, מעסיקים בתנאי עבדות מודרנית ורוצים שלא תפסיקו לצרוך את מה שאתן בעצם לא צריכות, בגדים וחפצים שנתקעים לכן בארון ויוצרים עוד בלאגן ובלבול וחוסר שקט.

מי שמכיר אותי יודע שאני משתדלת לא לזעזע- המטרה שלי היא לא לדכא אלא לתת מודעות, להשפיע ולעשות שינוי! אני כן מאמינה שיש דרכים ואפשר לצרוך נכון!


דבר ראשון תבדקי מה את באמת צריכה (אם בכלל) ותתמקדי בלקנות רק אותו.

השתדלי לקנות מקומי- תתמכי בכלכלה המקומית בעסקים מקומיים ובאנשים שמסביבך.

דעי מי עשה את הבגד שלך! למשל ללכת למותגים מקומיים המייצרים בארץ בסחר הוגן שלא צריך לשנע את הבגדים שלהם מהצד השני של העולם.

הכניסי לארונך בגדים מחומרים טבעיים: כותנה, פשתן, במבוק, משי, צמר והמפ.

הכי חשוב תמיד תמיד תמדדי! רק ככה תדעי איך את מרגישה בתוך הבגד, אם הוא מחמיא לך, אם הוא נעים לך, נוח לך ואם את באמת אוהבת אותו.

(ובנינו אם בסך הכל בא לך קצת להתפנק- לכי להופעה טובה, סרט טוב או סתם פנקי את עצמך במסאג' או במניקור- זה הרבה יותר סביבתי וככה גם יהיה לך פחות עומס ובלאגן בארון ובבית)

אז תקשיבו לקול הפנימי הזה שמכוון אתכן לצרכנות נבונה ושפויה הרואה את הדרך שעושה המוצר שאתן נתקלות בו במחשב בבוקר שישי בבלאק פריידי שמגיע מהצד השני של העולם, נעטף למספר שעות בחומרים מזהמים, וככל שמייצרים יותר ממנו העולם מתמלא בכימיקלים..

והאוקיינוס- הים האהוב שלנו ימשיך להתמלא בזבל!

חודש נובמבר: הלוואי ונצליח להפוך אותך לחודש נובמבר הירוק והסביבתי.


נטע

96 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page